BOŞANMA AVUKATI ÜCRETLERİ-2024-KONYA AVUKAT

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma avukatı ücretleri, boşanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Bu konuda cevaplar genellikle Türkiye Barolar Birliği ve Konya Barosu tarafından belirlenen avukatlık asgari ücret tarifesi içinde bulunmaktadır. Avukatlık asgari ücret tarifesine ulaşmak için bu linke göz atabilirsiniz. Boşanma avukatı ücretleri, davada yaşanacak çekişmelere ya da anlaşmalı bir süreç olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Ancak, boşanma davasının önemi göz önüne alındığında, avukat ücretleri genellikle ikinci planda tutulmalıdır. Çünkü iyi bir boşanma avukatı, davanızı etkili bir şekilde takip ederek haklarınızın daha iyi korunmasını sağlar. Bu bağlamda, Bademci Hukuk Bürosu’nun deneyimli boşanma avukatlarından danışma hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

BOŞANMA AVUKATI ÜCRETLERİ

Türkiye’de, Avukatlık Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler uyarınca ücretsiz avukatlık yapmak yasaktır; bu nedenle bir avukattan hukuki destek almak istiyorsanız ücretini ödemeniz gerekmektedir. Nitekim boşanma davalarında da böyledir. Boşanma avukatı ücretleri, her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile belirlenmektedir.


Tarifede belirlenen ücret isminden de anlaşılacağı üzere asgari miktar olup, birçok kritere bağlı olarak boşanma avukatı ücretleri değişmektedir. Yani boşanma avukatı ücretleri bu tarifeden az olmamak üzere belirlenmelidir. Boşanma avukatı ücreti belirlenirken, davanın konusu, işin niteliği, karmaşıklığı, zorluğu vs. birçok kriter dikkate alınır. En temelde boşanma davasının anlaşmalı veya çekişmeli olmasına göre değişmektedir. Zira anlaşmalı boşanma davaları çok kısa sürede sonuçlanmakta iken, çekişmeli boşanma davalarında sonuç alınması yıllarca sürebilmekte, bu da avukatın ciddi anlamda emek ve mesai harcamasına neden olmaktadır.


Boşanma Davası Avukat ücreti; akdi vekalet ücreti, karşı vekalet ücreti, masraflar, harçlar ve vergilerden ibaret olup 2024 yılı Boşanma Avukatı Ücretleri, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile en az 17.900 TL olarak belirlenmiş olup bu ücretin altında avukatların boşanma davası alması yasaktır. Bu ücrete vergi, harç ve masraflar dahil değildir.


Bunun yanı sıra avukatlar bağlı bulundukları yerel barolar tarafından her yıl yayımlanan tavsiye niteliğindeki asgari ücret tarifesinden de yararlanarak Boşanma Avukat ücretlerini belirleyecektir.
2024 yılı için Konya Barosu’nun yayımladığı tavsiye niteliğindeki asgari ücret tarifesine göre anlaşmalı boşanma davaları için asgari 47.500 TL, çekişmeli boşanma davaları için asgari 66.500 TL, maddi ve manevi tazminat davaları için 31.000 TL’den az olmamak üzere dava değerinin %16’sı olarak avukatlık ücreti belirlenmiştir.

KONYA ÇEKİŞMELİ BOŞANMA AVUKAT ÜCRETİ NE KADAR?

Çekişmeli Boşanma Davalarında, her dava dosyası kendi içerisinde değerlendirilerek avukat ücreti belirlenir. Avukat ücreti belirlenirken dava süresi, avukatın emek ve mesaisi, yapılacak hukuki işlemler, toplanılacak deliller ve birçok kriter esas alınmaktadır. Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından yayımlanan 2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre Aile Mahkemeleri (Asliye Mahkemeleri) için belirlenen asgari avukatlık ücreti 17.900 TL’dir. Bunun yanında, yukarıda ifade ettiğimiz üzere her yerel baro tavsiye niteliğinde asgari ücret tarifesi yayımlamakta olup, boşanma davası avukat ücreti belirlenirken avukatlar bu tarifeden yararlanmaktadır. Boşanma davanızla ilgili bilgi almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilir, Boşanma Avukatı Hande Bademci ve Recep Bademci’den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KONYA BOŞANMA AVUKATI DANIŞMANLIK ÜCRETİ NE KADAR?

Türkiye Barolar Birliği tarafından yayımlanan 2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre Boşanma Avukatı danışmanlık ücreti şu şekildedir:
1 saat: 2.300 TL,
2 saat: 3.600 TL,
Çağrı üzerine gidilen yerde ise;
İlk 1 saat: 4.800 TL,
Takip eden saatler için 2.300 TL
olarak belirlenmiştir.

BOŞANMA DİLEKÇESİ ÜCRETİ NE KADAR?

Boşanmak isteyen taraflar, avukatlık hizmetinin yanı sıra, avukatlardan yalnızca dilekçenin yazılması içinde hukuki destek alabilirler. Türkiye Barolar Birliği tarafından yayımlanan 2023-2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre boşanma dilekçesi yazılması için alınacak asgari ücret 3.600 TL’dir. Dilekçenin içeriğine göre bu ücret değişkenlik gösterebilecektir. Ancak boşanma davası ciddi ve önem arz eden bir dava olması nedeniyle boşanma sürecinde mutlaka uzman bir boşanma avukatından profesyonel hukuki destek almanızı tavsiye ederiz. Sizlerde boşanma davanızda hukuki destek almak, boşanma dilekçenizi oluşturmak ve hak kayıplarınızı engellemek amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2024 YILI BOŞANMA HARÇ VE MASRAFLARI NE KADAR?

Boşanma davası açmanız halinde avukatınıza ödeyeceğiniz vekalet ücreti dışında davanın açılması aşamasında birtakım harç ve masrafların ödenmesi gerekmektedir. Buna göre 2024 yılı için boşanma harç ve masrafları şu şekildedir.

Başvurma Harcı 427,60 TL

Vekalet Harcı 60,80 TL

Peşin Harç 527,60 TL

Gider Avansı 1.120,00 TL

Vekalet Pulu 96,00 TL

Toplam 2.132,00 TL

2024 YILI NOTER BOŞANMA VEKALET ÜCRETİ NE KADAR?

Boşanma davasında bir avukatla temsil edilmek isterseniz, noterden boşanma için avukat vekaletnamesi çıkarmanız gerekmektedir. Boşanma vekaletnamesinin düzenlenebilmesi için diğer vekaletlerden ayrı olarak 2 adet vesikalık fotoğrafı gerekli olup 2024 yılı noter boşanma vekaletname ücreti yaklaşık olarak 840 TL tutarındadır. Bu tutar noterliklere ve avukat sayısına, vekalet verecek kişinin okuma-yazma bilip-bilmemesine göre değişebilmektedir.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Paylaş:

Diğer Makaleler

Konya Avukatlar

Konya Avukatlık Hizmetleri: Avukat Recep Bademci

Konya, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen, aynı zamanda Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biridir. Bu çeşitlilik, şehrin hukuki ihtiyaçlarını da çeşitlendirmekte ve Konya

Bize Mesaj Gönderin

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu iletişim formu alanından avukatlarımıza soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz.